* Usuwanie toksyn lipofilnych

Lewatywy z kawy
W organizmie człowieka jest ponad 10kg tłuszczu budującego błony komórkowe. Jest to olbrzymia prestrzeń w której mogą się rozpuszczać toksyny rozpuszczalne w tłuszczach a nierozpuszczalne w wodzie. Organizm ma bardzo ograniczone możliwości usuwania tych toksyn z błon komórkowych. Ich okres półtrwania wynosi nawet 3-4 lata.
Jedyną drogą ich usuwania jest przetransportowanie do wątroby i wydalenie z żółcią. w procesie tworzenia żółci powstaje najpierw żółć rozcieńczona, która transportowana jest do pęcherzyka żółciowego. Tam jest ona zagęszczana. W procesie tym znaczna część toksyn ulega wchłonięciu z powrotem do krążenia. Pobudzenie wydalania niezagęszczonej żółci jest więc czynnikiem zwięszającym usuwania toksyn.

Lewatywy z kawy to najsilniejsza metoda wspomagająca usuwanie toksyn lipofilnych z orgnizmu. Pod wpływem kofeiny zawartej w kawie następuje otwarcie przewodów żółciowych i zwiększony wypływ żółci do jelita bez jej zagęszczania (czyli wchłaniania toksyn z powrotem do krwi). Zastosowanie tej metody jest szczególnie ważne u pacjentów po chemioterapiach i radioterapiach, u pacjentów z bardzo zaawansowaną chorobą – nasilonymi bólami nowotworowymi oraz przy zajęciu chorobą wątroby i osłabieniu jej funkcji detoksykacyjnej.
Zachęcam do przeczytania wykładu dr Gersona, w którym opowiada on o 30-letnich doświadczeniach swej metody leczenia: połączeniu diety warzywno-owocowej, podaży potasu i lewatyw z kawy jako trzech filarów tego postępowania.
Jak wykonać lewatywę z kawy?

Dajemy trzy czubate łyżki stołowe mielonej kawy na 1 litr wody.
Kawa musi być dobrej jakości, zmielona, kofeinowa.
Gotujemy przez trzy minuty.
Zmiejszamy ogień i zaparzamy nie dopuszczając do wrzenia przez 10 do 20 minut.
Schładzamy do temperatury ciała i odcedzamy.
Pacjenta układamy na boku z podkurczonymi nogami.
Podajemy aplikatorem do lewatyw 0.5 litra (lub więcej jak się uda).
Staramy się utrzymać do 30 minut (ale jak się nie uda to chociaż 5 min.).

W bardzo zaawansowanych przypadkach zaczynamy je wykonywać w odstępach co 3-4 godziny aż do uzyskania znaczącego ustąpienia bólów i ogólnej kondycji fizycznej. Później można zmniejszyć częstotliwość zabiegów stosownie do potrzeb.
Przystępując do lewatyw przestajemy podawać leki przeciwbólowe, chyba że początkowo trzeba jeszcze utzymać zmniejszoną dawkę. Ponawiamy kolejne lewatywy, gdy kończy się ich działanie przeciwbólowe. W początkowym okresie wskazane jest również aplikować lewatywę w nocy o ok. 3-4 godz. w celu osiągnięcia ciągłości detoksykacji.