BORAKS – CUDOWNY SUPLEMENT I EKOLOGICZNY ŚRODEK CZYSZCZĄCY

Kiedy o boraksie i jego prozdrowotnych właściwościach zaczęto głośno mówić, nagle zostały usunięte ważne artykuły na jego temat z bazy PubMed. Następnie przekwalifikowano go do kategorii środków „działających szkodliwie na rozrodczość”, aż od grudnia 2010 roku został usunięty z publicznej sprzedaży.

Co to jest boraks? Skąd się bierze i czy jest naprawdę szkodliwy? Czy można go używać jako ekologicznego środka czyszczącego? Te i inne zagadnienia spróbujemy wyjaśnić w poniższym artykule.

Co to jest boraks?

Złoża kopalnianego boraksu, z którego wytwarza się inne związki boru, znajdują się w suchych korytach rzek i jezior głównie na terenie Turcji i Kalifornii.

Kopalnia boraksu w Stanach Zjednoczonych Rio Tinto chełpi się zrównoważonym zarządzaniem oraz szukaniem rozwiązań, które mają za zadanie minimalizować wpływ wydobycia surowców na środowisko.

Z kolei kopalnia w Turcji może pochwalić się największymi pokładami i wydobyciem oraz gigantycznymi dochodami osiąganymi z tego tytułu.

Z chemicznego punktu widzenia boraks to uwodniony sodowy (lub disodowy) tetraboran lub po prostu boran sodu.

Oznacza to tyle, że zawiera on cztery atomy boru w połączeniu z dwoma atomami sodu i 10 cząsteczkami (lub czasami mniej) krystalicznej wody.

Boraks to sól sodowa słabego kwasu borowego, w roztworze wykazuje działania silnie zasadowe.

Zawiera ok. 11% boru, podczas gdy sam kwas borowy ma go o 50% więcej. Po spożyciu reaguje z kwasem solnym w żołądku, tworząc kwas borowy i chlorek sodu.

Ile boru potrzebuje człowiek?

Bor występuje we wszystkich roślinach i nieprzetworzonej żywności. Po spożyciu związki boru są szybko i prawie całkowicie usuwane z organizmu wraz z moczem.

Dobrze skomponowana dieta powinna dostarczyć od 2 do 5 mg boru dziennie. W rzeczywistości średnie spożycie w krajach rozwiniętych wynosi 1-2 mg boru na dobę.

Hospitalizowani w szpitalach pacjenci mogą otrzymać tylko 0,25 mg.

Absorpcja boru z gleby hamowana jest przede wszystkim przez nawozy.

Dodatkowo niemalże codziennie zmniejszamy spożycie boru poprzez wylewanie wody po gotowaniu warzyw oraz przez kwas fitynowy znajdujący się w pieczywie i płatkach śniadaniowych.

Wszystko to często przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych mających związek z niedoborem boru.

Po co nam bor w organizmie?

Boraks i kwas borowy są przede wszystkim dobrymi środkami:

  • Antyseptycznymi
  • przeciwgrzybiczymi
  • przeciwwirusowymi
  • antybakteryjnymi

Bor jako pierwiastek występuje w całym organizmie. Jest niezbędny dla zachowania spójności struktury błon komórkowych i przekazywania przez nie impulsów.

Najwyższe stężenie boru znajduje się w gruczołach przytarczycznych, kościach i szkliwie zębów. Dzięki niemu prawidłowo funkcjonują kości i stawy.

Odgrywa również zasadniczą rolę w metabolizmie wapnia, magnezu i fosforu poprzez wpływ na gruczoły przytarczyczne.

Czy można stosować boraks jako środek czystości?

Boraks z powodzeniem może być stosowany jako ekologiczny, uniwersalny środek czyszczący.

Oczywiście należy zachować przy tym odpowiednią ostrożność, czyli taką jak w przypadku innych, dostępnych na sklepowych półkach detergentów.

Ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i nie tylko. Z powodzeniem zastąpi wszelkie środki bakteriobójcze i odkażające.

Dobrany w odpowiednich proporcjach z innymi naturalnym składnikami, typu soda, ocet, olejek z drzewa herbacianego, woda, cukier itp. może być używany do czyszczenia piekarnika, jako płyn do mycia okien, do czyszczenia toalet i urządzeń sanitarnych oraz środek do udrażniania rur.

Dobrze sprawdzi się także jako wybielacz lub proszek do prania oraz preparat na mrówki, karaluchy, pchły i inne insekty.

Przepisy na domowe środki czystości na bazie boraksu znajdziecie w Internecie, a my tymczasem przejdźmy do rzeczy najważniejszej – dlaczego zakazano boraksu i jak pomaga on w leczeniu wielu chorób.

Nagonka na boraks

Koncerny farmaceutyczne uskuteczniają nagonkę na boraks i podają informację jakoby, miałby on być szkodliwy dla organizmu, głównie z powodu jego wpływu na płodność.

Choć badania epidemiologiczne nie wykazały wzrostu chorób płuc ani wpływu na rozrodczość u osób zawodowo narażonych na chroniczne działanie pyłów kwasu borowego i boranu… Oczywiście, należy uważać, aby nierozcieńczony boraks nie wszedł w kontakt z oczami, otwartymi ranami i skaleczeniami.

Przy prawidłowym użyciu boraks jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego organizmu, zatem dlaczego został on oficjalnie uznany za niebezpieczną truciznę? Odpowiedź jest prosta – jeśli coś jest pomocne i „za dobre”, należy się tego pozbyć, bo działa na niekorzyść przemysłu farmaceutycznego…

Samo zdrowie

Mimo że blokowany przez koncerny farmaceutyczne, boraks znany jest na całym świecie. Azjaci nagminnie stosują go do likwidacji grzybic w uprawach.

Setki biochemików zaleca go na ponad sto różnych dolegliwości! Żydzi stosują go w postaci 6 mg dziennie, a my zazwyczaj tylko w wysokości 1 mg. A boraks jest suplementem niezwykle korzystnie wpływającym na nasze zdrowie…

Niedobory boru powodują nadczynność gruczołów przytarczyc, które wydzielają zbyt wiele hormonu polipeptydowego.

Wówczas we krwi podnosi się poziom wapnia uwalnianego z kości i zębów, co w konsekwencji powoduje sztywność stawów, osteoporozę i próchnicę.

Bor korzystnie wpływa na leczenie artretyzmu (zapalenia stawów), co już w 1960 rokuodkrył i udowodnił dr Rex Newnham. Agrobiolog, który, gdy sam zachorował, rozpoczął swoje leczenie boraksem.

W rezultacie w ciągu trzech tygodni ból, obrzęk i sztywność jego stawów całkowicie zniknęły.

Niestety ani władze resortu zdrowia, ani koncerny farmaceutyczne nie były zainteresowane odkryciem Newnhama. Natomiast osoby chorujące na zapalenia stawów, których stan się poprawił, były zachwycone rezultatami przyjmowania boraksu.

Ostatecznie przemysł farmaceutyczny doszedł do wniosku, że boraks mógłby zastąpić dużo droższe leki na choroby stawów, więc nie byłby lekiem opłacalnym w sprzedaży i wzroście zysków.

Na co jeszcze wpływa bor? Otóż ma duże znaczenie w metabolizmie hormonów steroidowych, głównie hormonów płciowych. Brak boru jest równoznaczny z rozregulowaniem gospodarki hormonalnej organizmu.

Pełni również pewną rolę w konwersji witaminy D do postaci czynnej, zwiększając absorpcję wapnia i odkładanie się go w tkance kostnej i zębach, jednak nie powoduje przy tym zwapnienia tkanek miękkich.

Zadbanie o odpowiedni poziomu boru w organizmie może okazać się pomocne w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych, wzroku, reumatyzmu, dny moczanowej, tocznia, kandydozy oraz w niwelowaniu problemów z zaburzeniami równowagi i pamięci.

Ponadto boraks wykazuje działanie przeciwgrzybicze, antyseptyczne i przeciwwirusowe, dlatego też polecany jest do użytku zewnętrznego w postaci roztworu, w leczeniu grzybicy i stanów zapalnych skóry.

Co ciekawe, niemiecki onkolog dr Paul-Gerhard Seeger przeprowadził badania, które udowodniły, że niedobór boru w organizmie jest jednym z czynników, które sprzyjają powstawaniu nowotworów.

Pamiętajmy, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Zatem jeżeli używamy boraksu w warunkach domowych, w niewielkich dawkach to nie będzie on szkodliwy ani dla nas, ani dla naszego środowiska.

A wręcz przeciwnie! Przemysł farmaceutyczny oczywiście ściśle kontroluje wszelkie pojawiające się suplementy z borem. Wiadomo, że przecież trzeba się w porę pozbywać potencjalnego zagrożenia, jakim jest boraks, bo jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o… pieniądze.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

(Wg Tajemnice Świata)