* Kminek na kolki, wzdęcia i ból zatok. Właściwości lecznicze kminku

Kminek, a także pozyskiwany z jego owoców olejek kminkowy, najbardziej znany jest jako sposób na kolkę u niemowląt. Jednak ta przyprawa ma także inne właściwości lecznicze. Owoce kminku pomogą na wzdęcia i inne dolegliwości układu pokarmowego, a także zapalenie zatok. Z kolei olejek kminkowy wmasowany w skórę pomoże usunąć cellulit. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma kminek.

Kminek zwyczajny to roślina, którą ceni się ze względu na właściwości lecznicze jej owoców. Mają one postać wydłużonych rozłupek, które wyglądem przypominają owoce kminu rzymskiego. Jednak kminek zwyczajny (Carum carvi L.) i kmin rzymski (kumin, Cuminum cyminum L.) to całkiem inne rośliny. Kmin rzymski pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i nie występuje w Polsce. Z kolei kminek zwyczajny rośnie w naszym kraju pospolicie na łąkach, przydrożach i pastwiskach. W medycynie naturalnej zastosowanie znalazły nie tylko owoce tej rośliny, lecz także otrzymywany z nich olejek kminkowy.

Kminek na wzdęcia i inne dolegliwości układu pokarmowego

Kminek działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka, jelit, przewodów żółciowych, a także reguluje dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Kminek pomaga więc na wiele dolegliwości trawiennych, takich jak wzdęcia, odbijanie, bóle brzucha, lekkie zaparcia czy brak apetytu. Kminek zaleca się zwłaszcza osobom starszym, mającym problemy z zaburzeniami wydzielania i przepływu żółci, zmagającym się z atonią jelit oraz nerwicą wegetatywną. Przypuszcza się, że kminek może też łagodzić objawy choroby wrzodowej.

W przypadku dolegliwości żołądkowych można przygotować napar z kminku. 1 łyżeczkę zmielonych owoców zalewa się 250 ml wrzątku i odstawia na 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu napar należy pić trzy razy dziennie. Podobne efekty da zjedzenie łyżeczki mielonego kminku wymieszanego z majerankiem i popicie go wodą.

Kminek na kolkę niemowlęcą

Herbata kminkowa to sprawdzony sposób na kolkę u niemowląt. Kminek złagodzi skurcze mięśni gładkich brzucha, które wywołują napadowe bóle brzucha u najmłodszych. Jeśli więc dziecko zaczyna nagle i głośno płakać, ma napięty brzuszek, pręży się, podkurcza nóżki, a przytulenie malca pomaga tylko na chwilę, można sięgnąć po herbatkę z kminku.

Przepis na syrop kminkowy dla dzieci ułatwiający trawienie

Zmiksuj 1 łyżkę stołową owoców kminku w szklance gorącej wody, pozostaw pod przykryciem na 20-30 min, a następnie przecedź. Dodaj do smaku cukru lub miodu. Syrop można podawać najmłodszym po 1 łyżeczce kilkakrotnie w ciągu dnia, po jedzeniu.

Wywar z kminku na laktację?

W medycynie naturalnej wykorzystuje się kminek i pozostającą po wymłóceniu słomę kminkową do zwiększenia laktacji u karmiących matek. Jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że picie wywaru z kminku stymuluje laktację lub poprawia jakość pokarmu.

Kminek z masłem na zatoki

Współczesna fitoterapia poleca kminek w połączeniu z masłem na zapalenie zatok. Jeśli więc pojawi się ból głowy, który nasila się przy nagłej zmianie pozycji głowy, przy pochylaniu się do przodu, leżeniu czy kaszlu, można sięgnąć po kminek. Wystarczy uprażyć na suchej patelni 100 g nasion kminku, a gdy przestygną, dodać 200 g klarowanego masła i wymieszać. Taką miksturę należy spożywać codziennie po 1-2 łyżeczki. Można także łyżkę surowych, całych ziaren kminku owinąć cienką bawełnianą szmatką. Woreczek trzeba przyłożyć do nosa i wdychać nawet kilka razy dziennie przez kilka – kilkanaście minut.

Kminek – właściwości moczopędne

W tradycyjnej medycynie marokańskiej odwar z dojrzałych owoców kminku zwyczajnego stosowany jest jako środek zwiększający objętość wydalanego moczu. Współcześni naukowcy twierdzą, że kminek ma potencjalne właściwości moczopędne, podobne do furosemidu (popularnego leku moczopędnego), jednak potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.

Olejek kminkowy na świerzb i cellulit

Olejek kminkowy stosuje się zewnętrznie w przypadkach powierzchniowych zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i pasożytniczych (świerzb). Poza tym wspomaga usuwanie cellulitu. Olejek kminkowy można wykorzystać także do przeciwbólowego masażu. Wystarczy 3-5 krople olejku zmieszać z łyżeczką oleju bazowego i masować bolące miejsca. Warto wiedzieć, że olejek kminkowy służy także jako dodatek do mydeł, płynów odkażających, kremów kosmetycznych, past do zębów i perfum.

Kminek – zastosowanie w kuchni

Owoce kminku wykorzystuje się jako przyprawę do pieczywa, sałatek, zup, niektórych gatunków sera i likierów. Kminek idealnie komponuje się z tłustymi mięsami, a w szczególności z wieprzowiną, baraniną, oraz z dziczyzną. Poza tym nadaje wyjątkowy smak gęsiom i kaczkom. To także niezastąpiony składnik bigosu i innych dań na bazie kapusty. Zmielony wchodzi w skład mieszanek przyprawowych.

Przepis na wino kminkowe

Wymieszaj ze sobą owoce kminku i owoce anyżu lub kopru włoskiego oraz liście mięty pieprzowej, kwiaty rumianku i ziele tymianku. Następnie 3 łyżki ziół zalej butelką wytrawnego białego wina i maceruj przez 2 tygodnie, często wstrząsając. Po tym czasie przecedź i pij po małym kieliszku 2-3 razy dziennie przy wzdęciach i zaburzeniach trawienia.

(http://www.poradnikzdrowie.pl)