* Babka lancetowata, działa przeciwzapalnie, wzmaga krzepliwość krwi, przyspiesza gojenie ran

Babka lancetowata to niepozorna roślinka, która zajmowała ważne miejsce w domowych apteczkach naszych babć. Dziś również warto korzystać z jej licznych walorów zdrowotnych.

Babka lancetowata, zwyczajna, jajowata, piaskowa – rodzina babkowatych jest całkiem spora. Rośliny różnią się między sobą głównie kształtem liści (długie i szpiczaste, okrągłe albo owalne), ale ich kwiatki są bardzo podobne (na szczycie długiej bezlistnej łodygi znajduje się niepozorny kwiatostan, który kwitnie przez kilka miesięcy, stopniowo – od dołu ku górze). Mimo bliskiego pokrewieństwa babki mają nieco odmienne właściwości. Przez zielarzy szczególnie ceniona jest babka lancetowata.

Babka lancetowata: co w niej się kryje?

Liście babki lancetowatej zawierają duże ilości związków śluzowych (aż do 10 proc.), składniki irydoidowe, garbniki, awonoidy, kwasy organiczne, karoten, witaminy (m.in. C i K) oraz minerały (m.in. sole sodu, potasu, magnezu, cynku). Dzięki tym różnorodnym substancjom babka ma też wiele zastosowań.

Babka lancetowata: właściwości

Działa przeciwzapalnie na śluzówkę jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego, wzmaga krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Przyspiesza gojenie ran i podrażnień skóry, łagodzi kaszel, gdyż ma działanie wykrztuśnie, a także pomaga w leczeniu schorzeń górnych dróg  oddechowych, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Można ją również stosować przy mało nasilonej biegunce. W medycynie naturalnej odwary z liści wykorzystuje się zewnętrznie do przemywań oczu w zapaleniu spojówek i powiek.

Z badań wynika także, że wyciągi wodne z liści babki lancetowatej mają potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Pobudzają one bowiem wytwarzanie interferonu i przeciwciał przeciwko antygenom wirusowym – związków, które chronią organizm przed wirusami, a pośrednio przed tymi rodzajami nowotworów, które są wywoływane wtargnięciem do komórek wirusów onkogennych.

Jak zbierać babkę lancetowatą?

Babka jest zielem mało wymagającym – rośnie na suchych łąkach, pastwiskach, przy drogach, na miejskich trawnikach. Surowcem leczniczym są liście, które zbierać można w okresie kwitnienia rośliny, czyli od maja do września. Suszyć je należy od razu po zerwaniu, bo szybko się odbarwiają i tracą wiele ze swych cennych właściwości.

Preparaty zielarskie z babką lancetowatą

Babka lancetowata wchodzi w skład wielu preparatów ziołowych stosowanych w schorzeniach oskrzeli i kaszlu, działających wykrztuśnie i rozrzedzających wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych a także w wielu kosmetykach oczyszczających, łagodzących podrażnienia skóry, przyspieszających odnowę naskórka.

Okłady z liści babki lancetowatej

Świeże liście babki – całe lub roztarte – rozłóż na gazie i przyłóż do chorego miejsca na skórze. Umocuj okład plastrem lub bandażem; zdejmij po 6-8 godzinach. Okłady można stosować na trudno gojące się rany, czyraki, wysypki, oparzenia, stłuczenia i opuchnięcia, a także miejsca po ukąszeniach owadów.

Odwar z liści babki lancetowatej

Łyżkę suchych liści babki zalej szklanką wrzątku, doprowadź do wrzenia i pod przykryciem gotuj przez 5 minut. Odstaw do naciągnięcia na 15 minut, przecedź. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki przy nieżycie jelit, biegunce, infekcjach dróg oddechowych. Odwar możesz stosować też do przemywania podrażnionej skóry i płukania głowy po umyciu, co pomaga przy łupieżu.

http://www.poradnikzdrowie.pl,