* Domowa kiszona kapusta może być twoja tajna bronią

Istnieje wiele dowodów na to, że kapusta kiszona ma doskonały wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim, może być stosowana przy zapobieganiu atakom serca, udarom mózgu czy rakowi. Może również pomóc w poprawie trawienia.

ZOBACZ, CZEGO JESZCZE MOŻESZ NIE WIEDZIEĆ O KAPUŚCIE KISZONEJ:

Bogactwo witaminy C.

W dawnych czasach żeglarze, nie ruszali się w żaden rejs bez tego warzywa. Wynikało to z faktu, iż kapusta posiadała bardzo dużą zawartość witaminy C, zapobiegała ona zachorowaniom na szkorbut. Zachorowanie na tą chorobę, spowodowane jest niedoborem tej witaminy.

Naturalny probiotyk.

Kiszona kapusta posiada probiotyczne korzyści ze względu na proces zakwaszania, jaki przechodzi. Naturalna fermentacja tych warzyw pomaga w dostarczeniu organizmowi dobrych bakterii, które przenikają do układu pokarmowego. Zaleca się spożywanie takiej kapusty po zażyciu antybiotyku, pomaga ona przywrócić odpowiednią florę bakteryjną w jelitach.

Ochronę przed rakiem.

Kapusta kiszona jest jednym z najlepszych produktów naturalnych, która pomaga zapobiegać rozwojowi raka. Wynika to z trzech składników, które posiada w swoim składzie.

– Izotiocyjanian, znany ze swoich potężnych właściwości przeciwnowotworowych.

– Glukozynolany, te substancje pomagają w aktywacji naturalnych enzymów antyoksydacyjnych w organizmie.

– Flawonoidy, chronią przed uszkodzeniami i zawężeniami tętnic.

Zdrowe i silne serce

Kapusta zbudowana jest z włókien, które przyczyniają się do poprawy trawienia, co ma wpływ również na poprawę zdrowia mózgu i serca. Inne korzyści, jakie dają włókna kapusty.

– Redukowanie poziom czynników determinujących organizm do chorób serca (homocysteina)

 

(Za motywatordietetyczny.pl)