* Pokrzywa – rewelacyjne zioło

Pokrzywa to najpopularniejszy chwast, który możemy znaleźć wszędzie, stosujemy go przede wszystkim w gastronomii, medycynie, kosmetyce i ogrodnictwie. Najlepsze właściwości posiada na wiosnę – słynna majowa pokrzywa. Używa się jej w terapiach oczyszczających układ krwionośny, moczowy, działa moczopędnie i odżywczo, pobudza krążenie krwi, działa przeciwmiażdżycowo, krwiotwórczo, ma też zastosowanie przy otyłości i leczeniu cukrzycy, a zewnętrznie przeciwłupieżowo. Najczęściej jednak uczestniczy w oczyszczaniu układu moczowego.

Wyciągi z korzenia pokrzywy zmniejszają stany zapalne gruczołu krokowego i zmniejszają ból przy oddawaniu moczu. Korzenia używam  np:. z mieszanką wierzbownicy, która też działa oczyszczająco na układ moczowy i zapalenia prostaty, nawłocią, znamieniem kukurydzy i liściem brzozy.
Korzeń pokrzywy pozyskujemy jesienią lub przed wiosną, ale niektórzy zrywają ją także w zimie.

Z liści pokrzywy najczęściej robimy napary, ale największą moc posiada macerat ze świeżych liści, ponieważ lepiej wydzielają one lektyny antynowotworowe zawarte w pokrzywie. Z korzeni i kłączy stosuje się odwary.
Jeśli posiadamy dobrą wyciskarkę soków, (najlepiej wolnoobrotową) możemy zrobić sok z pokrzywy i zamrozić, ponieważ nie straci on swoich właściwości.

Pokrzywa zawiera duże ilości magnezu, potasu, witaminy C, krzemu i wiele innych wartościowych składników i minerałów. W kwietniu podczas zbierania pokrzywy, można znaleźć rośliny mające fioletowe odcienie liści, które wskazują na wysoką zawartość potasu.
W medycynie ludowej, pokrzywy używano także w chorobach reumatycznych chłostając ciało świeżo zebranymi pokrzywami, które jak wiemy parzą z powodu zawartości kwasu mrówkowego.
Po zimie warto korzystać z wczesnej pokrzywy i oczyszczać swój organizm poprzez stosowanie liści przy gotowaniu np.: jako dodatek to sałatek, zup, pierogów, gołąbków i innych dań, które pojawiają się w naszych domach.

 

(https://zielskiezycie.blogspot.com/2017/04/pokrzywa_23.html?m=1)